DATE: 18th June to 21st June 2015 JUDGE: Mr J Moore
CLASS & POSITION NAME OF ANIMAL SIRE DAM EXHIBITOR
Supreme Champion & Female Champion AUROCH EVE AUROCH ACE AUROCH WAVE M A BARLOW
Reserve Supreme Champion & Male Champion GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
Reserve Male Champion BEL DHU CAPERCAILLIE 11 HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD WAGTAIL MR J GREEN
Reserve Female Champion, Best Cow with Calf at Foot & Best Animal Bred by Exhibitor SKERRINGTON RHONA 32ND CORSKIE PROTON SKERRINGTON RHONA 21ST MR W YOUNG
Junior Champion & Junior Male Champion BLACKFORD FINDHORN 14 HOCKENHULL WATERLOO SILVER WELLS BONNIE MR W G MACPHERSON
Reserve Junior Champion, Junior Female Champion & Best Animal of Opposite Sex to Junior Champion DRUMSLEED EVITA 13 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED VALTINA MR G W SMITH
Reserve Junior Male Champion AUCHORACHAN FACEBOOK 14 RABAWN CAESAR KING AUCHORACHAN AUTUMN D & R DURNO & SONS
Reserve Junior Female Champion GARMOUTH CLOVERS ELDERFLOWER DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
Breeder of Best Bull MR G W SMITH
Female, born on or after 01.04.14 1. STRATHISLA FOXY’S MIRA DELLFIELD BRIGADIER 10 STRATHISLA BESSIE’S MIRA STRATHISLA FARMS
2. CHESTERMANN RINGLEADER LULU 3 BLACKFORD RINGLEADER CHESTERMANN PRESTO LU-LU MESSRS N & N GWYNNE
3. CORSKIE FLARE GREENCAP ACE 09 CORSKIE CLAIRE 2ND MR J GREEN
4. DENIZES CADETTE 32ND DRUMLONE ANCHOR 09 NEWSHAM CADETTE 9TH M A BARLOW
5. CAIRNVIEW TILLY 3RD BRUCHAG AWESOME 09 9 CAIRNVIEW TILLY MR A J WILSON
6. SKERRINGTON REBECCA 59TH SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON REBECCA 50TH MR W YOUNG
Female, born between 01.01.14 and 31.03.14 1. CORSKIE FURST-C BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE BABSIE MR J GREEN
2. OVERHILL HOUSE FANTA BLACKFORD BEN MHOR 10 RANFURLY WEIKEL 6TH B2 RICHARD MCCULLOCH
3. DRUMPARK ROSEBUD 3RD BANWY WONDERBOY SKERRINGTON ROSEBUD 58TH W M PATTERSON & SON
4. SALTIRE FELICITY POPES BARCLAY 10 SALTIRE BLOSSOM J & G HOULISTON
5. GREENCAP FAY KILBRIDE FARM CHIEFTAIN 11 GREENCAP BOUNTY COLIN INGLIS
6. CORSKIE FIR DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE ROWAN MR J GREEN
Female, born on or between 01.07.13 and 31.12.13 1. DRUMSLEED EVITA 13 RAVENSDALE CHOPPER 11 DRUMSLEED VALTINA MR G W SMITH
2. GARMOUTH CLOVERS ELDERFLOWER DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE CLOVER LAURA GREEN
3. NEWBIEMAINS ELEGANCE BLACKFORD ALBATROSS 09 MONADUFF RED RUBY JIM & PATRICIA GOLDIE
4. COXHILL EMERALD CURAHEEN TYSON COXHILL YASMIN JAMES MCKAY WIGHTMAN
5. RACEVIEW EUREKA VELVET 630 KILBRIDE FARM NEWRY RACEVIEW VELVET JADE RICHARD MCCULLOCH
6. DENIZES BEAUTY ASHLAND TORNADO RANFURLY BEAUTY 5TH C4 M A BARLOW
Female, born on or between 01.01.13 and 30.06.13 1. AUROCH EVE AUROCH ACE AUROCH WAVE M A BARLOW
2. CORSKIE EMERALD DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE JOOLS 2 MR J GREEN
3. WOODHALL ERICA RACEVIEW ALL-STAR KK WOODHALL APRICOT 9 RICHARD MCCULLOCH
4. NEWBIEMAINS ECLYPSE BLACKFORD ALBATROSS 09 CARRALAVIN WYNN JIM & PATRICIA GOLDIE
5. DARGILL ERIN ISLAVALE ALDWYN 09 9 DARGILL BLOSSOM J C MCLAREN & PARTNERS
6. COXHILL EVA AUCHORACHAN WINGER CORSKIE VIDA JAMES MCKAY WIGHTMAN
Female, having calved before 3 years of age or due to calve before 3 years of age, in milk or in-calf, born in 2012 1. OVERHILL HOUSE DOT COM OVERHILL HOUSE VOLVO BALMAUD RUBY RICHARD MCCULLOCH
2. CORSKIE DANYA DIRNANEAN BRADLEY 10 CORSKIE ANYA MR J GREEN
3. KENNOX TARA’S DIVA POPES LAIRD ANNICK HELEN’S TARA MR DAVID CRAIG
4. NEWBIEMAINS DIAMOND JUBILEE BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS BABE JIM & PATRICIA GOLDIE
5. CORSKIE DITSY ISLAVALE SABRE CORSKIE ASPEN MR J GREEN
Female, born in 2010 or 2011, in milk or certified in Calf at time of Show 1. SKERRINGTON RHONA 32ND CORSKIE PROTON SKERRINGTON RHONA 21ST MR W YOUNG
2. RANFURLY WEIKEL 6TH B2 RACEVIEW KING RANFURLY WEIKEL 2ND V29 RICHARD MCCULLOCH
3. CORSKIE CEGEM POPES LAIRD CORSKIE WEE GEM MR J GREEN
4. CAIRNVIEW TILLY ANNICK TITAN LOXTON TERESA MR A J WILSON
5. DARGILL CARLA BOSWELL WARRIOR BLACKFORD TARA J C MCLAREN & PARTNERS
Female, born on or before 31.12.09, in Milk or certified in Calf at time of Show 1. CORSKIE WE-ENNA POPES LAIRD CORSKIE ROWAN MR J GREEN
2. DRUMSLEED ADALUCIA BLACKFORD VIVALDI DRUMSLEED PRIMROSE MR G W SMITH
Bull, born on or after 01.04.14 1. BLACKFORD FINDHORN 14 HOCKENHULL WATERLOO SILVER WELLS BONNIE MR W G MACPHERSON
2. DENIZES FITZ 14 AUROCH ACE DENIZES TONIA 2 M A BARLOW
3. DRUMSLEED FIREBOLT 14 KILBRIDE FARM BENONE 10 DRUMSLEED VIONA MR G W SMITH
4. NEWBIEMAINS FLAMIN BRILLIANT 14 BLACKFORD ALBATROSS 09 NEWBIEMAINS BLINKING BRILLIANT JIM & PATRICIA GOLDIE
5. STRATHISLA FRENCHMAN 14 DELLFIELD BRIGADIER 10 STRATHISLA VELVET’S VERONICA STRATHISLA FARMS
6. AUCHORACHAN FEARLESS 14 RABAWN CAESAR KING AUCHORACHAN BLAZE D & R DURNO & SONS
Bull, born on or between 01.01.14 and 31.03.14 1. AUCHORACHAN FACEBOOK 14 RABAWN CAESAR KING AUCHORACHAN AUTUMN D & R DURNO & SONS
2. SKERRINGTON FRANKLYN 14 SOWENNA ARISTROCRAT 09 9 SKERRINGTON RHONA 32ND MR W YOUNG
3. CORSKIE FIRST CAPER 14 BEL DHU CAPERCAILLIE 11 CORSKIE WANDA MR J GREEN
4. NEWBIEMAINS FAME & FORTUNE 14 NEWBIEMAINS APACHE 09 9 CARRALAVIN WYNN JIM & PATRICIA GOLDIE
5. BLACKFORD FINCH 14 HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD WAGTAIL MR W G MACPHERSON
6. CORSKIE FABIAN 14 GREENCAP ACE 09 CORSKIE WILEEN MR J GREEN
Bull, born on or between 01.01.13 and 31.12.13 1. CORSKIE EVANDER 13 GREENCAP ACE 09 CORSKIE WINE MR J GREEN
Bull, born on or before 31.12.12 1. GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
2. BEL DHU CAPERCAILLIE 11 HOCKENHULL WATERLOO BLACKFORD WAGTAIL MR J GREEN
Interbreed Third Reserve – Beef Cattle Pairs GRANGEWOOD WILLIAM POPES LAIRD GRANGEWOOD SUNDIAL MR G W SMITH
SKERRINGTON RHONA 32ND CORSKIE PROTON SKERRINGTON RHONA 21ST MR W YOUNG
Auroch Eve - Supreme Champion & Female Champion

Auroch Eve – Supreme Champion & Female Champion

Grangewood William - Reserve Supreme Champion & Male Champion

Grangewood William – Reserve Supreme Champion & Male Champion

Auchorachan Facebook 14 - Reserve Junior Male Champion

Auchorachan Facebook 14 – Reserve Junior Male Champion

Garmouth Clovers Elderflower - Reserve Junior Female Champion

Garmouth Clovers Elderflower – Reserve Junior Female Champion

Blackford Findhorn 14 - Junior Champion & Junior Male Champion

Blackford Findhorn 14 – Junior Champion & Junior Male Champion

Drumsleed Evita - Reserve Junior Champion, Junior Female Champion & Best Animal of Opposite Sex to Junior Champion

Drumsleed Evita – Reserve Junior Champion, Junior Female Champion & Best Animal of Opposite Sex to Junior Champion

Skerrington Rhona 32nd - Reserve Female Champion, Best Cow with Calf at Foot & Best Animal Bred by Exhibitor

Skerrington Rhona 32nd – Reserve Female Champion, Best Cow with Calf at Foot & Best Animal Bred by Exhibitor

Share →